Malá auta už netáhnou tak jako v minulosti

Actualities
iHNED | 15.12.2010
Na konci 80. let stál nejlevnější vůz v Česku necelých 50 tisíc korun. Podle tehdejšího mínění byl drahý.

Maličký Fiat 126P, takzvaný maluch neboli prcek, se do někdejšího Československa dovážel z Polska. V roce 1989 stál 47 900 korun a byl nejlevnějším autem na trhu. Jeho prodej musela dlouho podporovat masivní televizní reklamní kampaň, protože Čechům připadal příliš drahý. Ale v roce 1989 se už sháněl docela obtížně.
Kdo chtěl o něco větší, ale stále relativně levný dovážený automobil, mohl si koupit rumunský Oltcit za zhruba 69 tisíc. To byl krasavec, který ale posléze mnoho Čechů kvůli poruchovosti hořce zklamal. Velký výběr tehdy nebyl, na většinu modelů se i koncem 80. let vystávaly fronty a vytvářely pořadníky.

Konec trabantů v Čechách
Dovoz východoněmeckých dvoudobých trabantů a wartburgů totiž československá vláda v polovině 80. let z ekologických důvodů zakázala, což byl docela razantní zásah, protože Trabant 601 stával jen 36 500 korun. Na větší import ze Západu chyběly devizy. A sovětské automobilky měly koncem 80. let najednou velké problémy s plněním zpřísněných československých předpisů, které požadovaly například zpětné zrcátko i na pravé straně. Moderních vozů typu Škoda Favorit (za 84 600 korun) byl zoufalý nedostatek, ale značná poptávka panovala rovněž po řadě Škoda 105/120.
Zastaralá Škoda 105 stála asi 58 tisíc a dlouho platilo, že pokud zákazník nebyl vybíravý a spokojil se s tou barvou, kterou škodovky v Mototechně zrovna měly, většinou mohl zaplatit a odjet. Ale kolem roku 1987 se i to změnilo. Možná také proto, že kdo byl zvyklý na motor vzadu, cítil poslední šanci. Avizovaný nástupce favorit už měl totiž motor vpředu. Na skladu tedy buď nebylo vůbec nic, nebo jen rumunská auta značek Dacia a Oltcit. Tato vozidla sice vycházela z francouzských licencí, ale koncem 80. let se vyznačovala kolísající a značně problematickou kvalitou.

Ojetina dražší než nový vůz
Pak přišly devalvace koruny a liberalizace obchodu. Cena dovážených automobilů se dramaticky zvýšila. Tuzemské prodeje na nějakou dobu téměř zcela opanovala domácí Škoda. Kvůli vysoké inflaci se mírně ojeté auto dalo prodat za vyšší částku, než kolik v roce 1989 činila kupní cena. Novodobý trh s dováženými automobily tu existuje prakticky až od konce roku 1992. Tehdy přišel zastaralý Fiat Panda na 263 500 korun a byl druhým nejlevnějším vozem po automobilu Škoda Favorit, jehož základní cena byla tehdy 136 800 korun. Za zmínku stojí, že například v roce 2002 stála nejlevnější Škoda Fabia 249 900 korun a výběhová Felicia byla za 224 900.
Minivůz Opel Agila se nabízel za 289 900, Renault Clio byl za 314 900, Lada se dala pořídit již za 237 900, minivůz Fiat Seicento za 203 900 korun. Nejlevnějším autem na trhu byla Dacia SuperNova za 199 tisíc korun; těchto vozů se však prodávalo velmi málo. Dnes jsou tedy nové vozy výrazně levnější. Také výběr je mnohem širší. Ale ta auta, která patří k nejlevnějším, se stejně jako za socialismu dovážejí z Rumunska nebo z Polska. V letošním roce výrazně klesaly především ceny nejmenších aut. Stejně to ale nezvrátilo trend přesunu poptávky k vyšším třídám.

Posiluje střední třída
Jestliže například v roce 2005 připadalo na malé automobily 49 procent a na minivozy 3,7 procenta českého trhu, letos je to 27 procent u malých a 3,3 procenta u minivozů. Bez ohledu na letošní reklamní akce a zlevňování klesá podíl menších aut i meziročně. »Struktura prodávaných aut se začíná blížit srovnatelným západoevropským státům,« glosuje vývoj tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.
Podobný názor má rovněž Jan Linhart z poradenské firmy KPMG. Podle jeho názoru za tímto vývojem stojí nejen zlevňování vozů nižší střední a střední třídy, ale také postupný růst životní úrovně v České republice. Svou roli ovšem hraje i skutečnost, že ač mají dnešní malá auta znatelně větší vnější rozměry než vozy stejné kategorie třeba před patnácti lety, reálně využitelný prostor pro posádku a cestující mívají menší.
Způsobily to výztuže, mohutné deformační zóny, prostory pro boční airbagy i celkově zaoblenější tvary karoserie. Někteří zákazníci, kteří byli zvyklí používat malý vůz jako rodinný automobil, proto nyní přecházejí nejméně o třídu výše.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Rover623, 16.12.2010 09:20
Ta hnědá taky rezla,jen to nebylo hned vidět a když na to potom majitel přišel,bylo už pozdě.Docela dobrá strategie,lakovat auto tak aby mělo podobnou barvu jako rez.Naproti tomu bílá byla bomba,protože na ní nebylo nic vidět (kromě koroze),to by člověk neřek,jak mizerně se dá auto nastříkat,když se to udělá bíle.Bohužel to platí i dnes,na bílé prostě ty "vlnky" nejsou vidět a pochybuji,že by si někdo nové auto obcházel se sondou na měření tloušťky laku
jintaj, 16.12.2010 15:44
Pravdou naopak je, že se v letech 1987-90 s Favoritem vyráběly i staré Š 105/120/130, ale už o ně nebyl prakticky žádný zájem. Vyráběly se de facto na sklad. Každý chtěl pouze favorita, který oproti 120kám představoval skok vpřed o několik desetiletí! V komfortu, užitné hodnotě, bezpečnosti...
A koupě kvůli motoru vzadu? To je vážení u osobního auta ta nejhorší a nejnevýhodnější koncepce...
Pavlik, 17.12.2010 07:59
Motor vzadu je ta nejhorší koncepce - asi proto ji používá porsche i ferrari. Je pouze nutné umět řídit - vozy s motorem vpředu a poháněnou přední nápravou jsou snáze řiditelné při "běžné jízdě", ale na limitu a ve smyku mají vlastnosti výrazně horší.
Svoro, 17.12.2010 13:31
Ferrari, Lambo a pod. majú motor skôr v strede, hneď za prednými sedačkami ako vzadu a keď už je viac vzadu, tak predok aj niečo váži, nie ako MB-čka, na ktorej pomaly zodvihlo pri 140 predok od zeme.
jintaj, 20.12.2010 10:25
Pro sporťák typu P 911 je motor vzadu možná dobrá koncepce, u "normálního" vozu pro rodiny s dětmi je to ale nejhorší varianta. Vozy s motorem vzadu mají:
1) malý zavazadelník
2) problémy s řešením chladicího okruhu
3) nelze dost dobře použít jiné karoserie než sedan a coupé
4) přetáčivost
5) nerovnoměrné zatížení náprav , předek je zpravidla příliš lehký => problém s řiditelností na kluzku
Jediná výhoda je velká hmotnost na hnací nápravě a posun těžiště nad ní při jízdě do kopce => vůz vyjede i tam, kde jiné vozy s motorem vpředu nemůžou. Další plus je nejlevnější řešení. To je ale asi tak vše....
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů