Výbava pro automobily - co má úspěch?

Actualities
iHNED | 10.06.2009
Sportovní doplňky vozů jsou v módě. Amatérské úpravy však další kupce odradí.

Mračítka na světlech, tmavá fólie na sklech a křídlo na zadním okně. Tak vypadá auto, o které v bazaru nikdo nestojí. "Pokud jde o úpravu od amatérského kutila, pak zákazníka jednoznačně odradí. Ještě horší je to, když dojde k neodborné úpravě motoru čipováním," míní manažer prodeje vozů Miroslav Bláha z Auto Jarov. Zásah do řídící jednotky motoru, který bez dalších úprav zvýší jeho výkon, se většinou podepíše na životnosti agregátu.
Zatímco zkrášlovací pokusy poznamenané individuálním vkusem při následném prodeji auta sotvakdo ocení, pokud se úprav zhostí automobilka, je situace jiná. Třeba decentní sportovní sadu, kterou nabízí Škoda pro své modely, si podle Bláhova odhadu pořídí asi 15 procent zákazníků, kteří v jeho prodejně kupují novou škodovku. "Auto vypadá atraktivněji, a při dalším prodeji má větší šanci na dobrou cenu." Jiná část motoristů dává přednost vzezření drsného horala. Móda oplastovaných dveří a nelakovaných nárazníků, kterou před lety odstartoval Audi Allroad Quattro, zdomácněla i v ostatních značkách koncernu Volkswagen. Škoda těmto kitům říká Scout a při dalším prodeji je o takto upravené vozy zvýšený zájem. Proč? Vypadají zkrátka jinak.

Luxusní automobilové značky si na sportovní úpravy svých modelů najímají profesionální úpravce, v mnoha případech je po letech spolupráce už i koupily. Mercedes v provedení AMG je pojmem, který si na víku kufru vysloužil i vlastní označení. V Česku jsou oblíbené sady optických doplňků AMG. Podle mluvčího automobilky Daimler Jana Kuhna si je oblíbili hlavně majitelé třídy B - ke svému vozu si je objedná každý třetí. Obdobně populární jsou sportovní úpravy s označením M u BMW, konkurenční Audi má pro sport označení S-line.
Řada lidí se víc než o sportovní úpravy zajímá o bezpečnostní výbavu, jako je klimatizace či počet airbagů. U dražších aut je zase často rozhodující typ převodovky nebo kožený interiér. Zatímco před deseti lety dávali motoristé přednost autorádiu před airbagem, dnes by se auto bez airbagů špatně prodávalo. Podobné je to s klimatizací - nedávná výsada dražších vozů proniká i do malých aut. Zájem o vlastní bezpečí nahrává různým elektronickým systémům. Protiblokovací systém brzd ABS už je dnes samozřejmostí i u malých aut, elektronická regulace pod–vozku označovaná písmeny ESP zase proniká do nižší střední třídy. Lze očekávat, že za pár let bude standardem i u malých vozů a její absence bude handicapem. Mezi výbavu, která má úspěch, patří také u nižší střední třídy elektrická zrcátka, palubní počítač a alespoň čtyři airbagy. U střední třídy se pak k tomu přidávají také například litá kola či handsfree sada s Bluetooth. U limuzín se cení automatická převodovka či navigace.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
RadekJ, 14.06.2009 21:23
Je to sice hezké, že postupem času se budou automobilky snažit nacpat kdejakou volovinu do vozů nižší střední třídy, ba dokonce i do malých vozů, ponechat cenu a nastavit laťku konkurenci o něco výše .. a tak to vyžaduje dnešní trh. Ikdyž občas se mi nějaká doplňková výbava zalíbí, tak stejně si většina lidí neuvědomuje, že to, co je v autě navíc, se muselo vykompenzovat jinde. Nejčastěji na kvalitě materiálů a spolehlivosti. No sám jsem zvědavý, jak to bude dále pokračovat...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů