Volkswagen e-Up: koupit druhou generaci za 400 tisíc korun?

Advisory centre
František Mašek | 19.07.2023
Volkswagen e-up! | foto: Volkswagen
Lucie si plánuje pořídit starší e-Up. Poradíme, jaký dojezd může od bazarového kousku čekat, a co je dobré před nákupem prověřit.
Dotaz
Dobrý den, ráda bych si do města pořídila elektromobil, protože mám možnost nabíjet v zaměstnání. Líbí se mi elektrický Volkswagen e-Up, který bych si ráda pořídila za cenu kolem 400 tisíc korun. Chci se Vás proto zeptat, jak jsou tato malá auta spolehlivá a jaký je dojezd na jedno nabití baterie. Děkuji, Lucie

Odpověď
Dobrý den Lucie, elektrický Volkswagen e-Up je technicky totožný se Škodou CitigoE iV a Seatem Mii Electric. Opravdu jde o stejná auta vyráběná na Slovensku. Proto o nich víme, že s nimi ani po letech nebývají žádné závažnější potíže.

V tuzemských autobazarech se z této trojice setkáte nejčastěji nepřekvapivě se Škodou CitigoE iV, případně v pár exemplářích také s VW e-Up. Elektrický Seat Mii ale abyste pohledali. V Německu je pak výběr lehce jetých VW e-Up obrovský, ve velké míře jde o bývalá firemní auta, která nabízí odpočet DPH. Ceny se ale za poslední rok příjemně snížily.

V Německu koupíte starší e-Up druhé generace v přepočtu od 350 tisíc korun, u nás aktuálně začínají ceny od 380 tisíc. Pro informaci dodávám, že v roce 2019 se e-Up prodával za 450 tisíc korun.

Před nákupem doporučuji prověřit stav brzd, které díky časté rekuperaci při jízdě přijdou ke slovu jen zřídka, a proto často korodují. Jako budoucí majitel bych také rád znal stav baterie umístěné pod zadními sedadly. Její kapacita sice v čase klesá, ale ne nijak dramaticky. Určitě bych tuto informaci chtěl vědět a poví Vám to autorizovaný servis po připojení na diagnostiku.

Každopádně baterie bude ještě stále v záruce (na výměnu baterie v rámci záruky máte nárok jen v případě, kdy její kapacita klesne během osmi let pod 70 %, což se v praxi neděje). Mrkněte i na stav pneumatik, které dostávají v e-Upu při rozjezdech pořádně zabrat a jejich životnost bude velmi záviset na stylu používání auta.

Výhodou je fakt, že baterii o kapacitě 36,8 kWh můžete doplnit energií jak na rychlonabíječce za cca hodinu, tak na třífázové nabíječce (Wallboxu) za nějakých pět hodin, případně jej připojit na domácí jednofázovou zásuvku, ze které si e-Up dobijete za šestnáct hodin.

A jaký je reálný dojezd staršího e-Upu druhé generace? Stačí jen auto správně používat, tedy jezdit převážně ve městě a mít jej kde nabíjet. Kromě stále poměrně vysoké pořizovací ceny Vás při provozu e-Up potěší nízkými náklady na údržbu a případný servis, ušetříte také za dálniční známku a za parkování v městských zónách.
Article rating
2.0 from 5 (40%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů