Pořídit si nový automobil bez nutnosti mít na začátku nemalý obnos a ještě se přitom nestarat o servis nebo přezouvání pneumatik? To jsou hlavní výhody operativního leasingu, který se postupně rozšiřuje i mezi běžné fyzické osoby. Má ale i některé nevýhody.
Pořízení osobního vozidla formou operativního leasingu je u nás čím dál oblíbenější. Za první pololetí letošního roku bylo podle statistik České leasingové a finanční asociace (ČLFA) tímto způsobem profinancováno 13,137 miliard korun, což je o 1,9 miliardy korun víc než za stejné období loňského roku. Dramaticky roste zájem jak firemní klientely, tak i privátních zákazníků. V prvním případě to bylo o cca 1,5 miliardy víc, ve druhém případě cca 330 milionů korun.
Auto si jen půjčujeteZákladním principem operativního leasingu (OL) je to, že automobil nezískáváte do svého vlastnictví, pouze si ho jenom od někoho půjčíte a na konci smlouvy zase vrátíte. To je hlavní rozdíl proti klasickému finančnímu leasingu, u něhož se po uplynutí smlouvy stáváte majitelem vozu (dnes je tento produkt ale prakticky mrtvý). U operativního leasingu vlastní automobil po celou dobu leasingová společnost, která je uvedená v technickém průkazu. Zatímco firmy využívají tento obchodní model již poměrně dlouho, nabídka pro fyzické osoby či podnikatele se rozhýbala až díky Škodě Auto v roce 2014, která ve spolupráci se společností ŠkoFIN (dnes Volkswagen Financial Services) připravila produkt Bez starostí a donutila tak další přinést podobný produkt. Dnes OL nabízí značky Audi, BMW, Citroën, Fiat, Mercedes-Benz, Opel, Peugeot, Seat nebo Volkswagen.
Nepotřebujete hotovostModel pořízení vozu formou operativního leasingu s sebou nese řadu výhod, tou hlavní je skutečnost, že na začátku nepotřebujete žádnou hotovost. To je zásadní rozdíl proti klasickému úvěru nebo finančnímu leasingu, kde musíte složit zálohu, tzv. akontaci. V případě operativního leasingu, kdy se platí měsíčně pevně stanovená splátka, stačí podobně jako u běžného úvěru prokázat pravidelný příjem. Firmy si vás samozřejmě proklepnou i v různých databázích.
Holý, nebo se službamiPodobně jako u firemní klientely má i běžná fyzická osoba možnost si obvykle vybrat ze dvou typů OL. A to buď jen základní pronájem, nebo full service leasing. Prvně uvedený typ má v měsíční splátce zahrnut pouze pronájem, povinné ručení a havarijní pojištění. Druhý typ má v ceně vedle výše popsaného i předepsaný servis, třeba Opel u svého produktu Flex Lease dá k autu i zimní pneumatiky včetně jejich přezutí a uskladnění. Cenový rozdíl mezi oběma variantami u modelu Opel Astra 1.4 74 kW Smile činí v případě tříleté smlouvy 1600 Kč za měsíc. Jenom pro ilustraci, měsíční splátka na tento vůz činí 4999, resp. 6599 Kč.
Lépe než k vlastnímuZ toho, že uživatel není majitelem vozu, ale jen jeho provozovatelem, vyplývají i povinnosti. V prvé řadě se musí k vozu chovat ohleduplně. Při převzetí vozu dostanete obvykle tzv. manuál řidiče, kde najdete veškeré informace o tom, jak se chovat v případě nehody či odcizení, ale také jaká poškození vozu jsou akceptovatelná a jaká už ne. Tyto věci vycházejí z dlouholetých zkušeností s firemní klientelou, kde právě míra poškození a opotřebení vozu bývá na konci smlouvy často předmětem sporů a dalších vícenákladů i v řádech tisíců korun. Takže pokud chcete v autě vozit materiál pro své podnikání či neřešíte škrábance na plastech, připravte se, že na konci asi budete platit tisíce.
Kratší smlouvy a omezená konfigurace Dalším rozdílem proti klasickému firemnímu operativnímu leasingu bývá i délka smlouvy a celkový povolený kilometrový nájezd. Velká část značek má totiž pro fyzické osoby, resp. podnikatele na IČO smlouvu omezenou obvykle na dva až tři roky, zatímco běžné operáky mohou být až na pět let. Dalším omezením je povolený kilometrový proběh, jenž se obvykle pohybuje mezi 15 000 až 25 000 km za rok, protože se předpokládá, že fyzická osoba najede méně kilometrů než firemní klientela. Pokud náhodou kilometry přejedete, v rámci finančního vyrovnání se na konci platí sankce za přejeté kilometry. Vyšším nájezdem totiž snížíte zůstatkovou hodnotu vozu, než na jakou byla kalkulována splátka na začátku smlouvy. Pár set kilometrů vám obvykle firmy tolerují, překročení o tisíce kilometrů už ale znamená, že si za každý přejetý kilometr připlatíte v řádech korun za kilometr.
Už ne tak omezená nabídkaU některých automobilek můžete narazit na modelové omezení, tedy že si nemůžete vybrat libovolný vůz z nabídky automobilky, ani si ho dovybavit podle svých představ. Prodejci mají obvykle seznam dopředu připravených nejoblíbenějších modelů včetně výbavy, což je pro zákazníky (a koneckonců i pro samotné prodejce) mnohem jednodušší a rychlejší. Vybrat si někdy můžete obvykle jenom barvu. Pokud opravdu trváte na individuální konfiguraci, samozřejmě dokáží takovou nabídku připravit, ale moc se jim do toho nechce. Navíc na takové auto budete čekat, protože jde do výroby. Pokud si však vyberete už nakonfigurované auto, které je na skladě, máte šanci s ním odjet rychle.
Nicméně i v možnostech výběru se situace trochu mění. Škoda Auto, která je lídrem trhu, totiž letos přišla s novou generací svého produktu Bez starostí. I nadále sice nabízí již „předvybavená“ auta, nově si ale můžete vybrat jakýkoliv model z nabídky, udělat si na něj vlastní konfiguraci a vybavit si ho dokonce i originálním příslušenstvím. Další významnou novinkou je délka smlouvy až na 4 roky a maximální nájezd 150 000 km.
Zajímejte se o službyPři výběru operativního leasingu ale nekoukejte jenom na co možná nejnižší měsíční splátku, spíš se zajímejte, jakou službu za své peníze dostanete. Někdy se totiž vyplatí si připlatit stovku měsíčně a mít v ceně i třeba pojištění GAP (Hyundai, Peugeot) nebo možnost zapůjčení příslušenství či náhradní auto v případě nehody. Při výběru si můžete pomoci i internetem, kde už se objevily srovnávače, resp. vyhledávače aut na OL. Například na serveru www.leasio.cz si zadáte měsíční splátku a vyjede vám nabídka včetně informací, jaké služby za ně dostanete. Dalším zdrojem může být www.autanaoperak.cz.
10 faktů o operativním leasingu pro fyzické osoby • Operativní leasing se nejčastěji používá pouze pro nové vozy, u některých značek můžete narazit na omezenou možnost konfigurace.
• Stejně jako u firemní klientely existuje základní verze jenom pronájmu s pojištěním nebo obdoba full service leasingu, který zahrnuje navíc i pravidelný servis a péči o pneumatiky.
• Při sjednání zákazníci dokládají svůj příjem a doklad totožnosti.
• Doba pronájmu a nájezd kilometrů jsou předem pevně dané, u leasingových společností si lze ale parametry změnit.
• Za překročení hranice najetých kilometrů se platí navíc, některé firmy chtějí i peníze i za nedojeté kilometry. Většinou ale existuje nějaký povolený limit, např. u Škody Auto až 5000 km.
• Vozidlo vlastní leasingová společnost a veškeré úpravy podléhají schválení.
• U některých společností existuje omezení toho, kdo pronajatý vůz řídí. Rodinných příslušníků se to ale netýká.
• Pohyb vozidla není většinou nijak omezen, myslete však na územní platnost zelené karty.
• Při krádeži hradí zákazník vždy spoluúčast pojišťovně. Pokud se vůz nenajde, dochází ještě k tzv. finančnímu vyrovnání, kdy většinou budete nuceni ještě něco zaplatit. Pokud od smlouvy odstoupíte předčasně, čekají vás sankce.
• Po ukončení smlouvy se vůz důkladně kontroluje a zjišťuje se jeho nadměrné opotřebení, za které se platí navíc. Při podpisu smlouvy se vždy raději ptejte, co je bráno jako obvyklé opotřebení.
Nabídka vozů na operativní leasing
Discussion
PatM, 14.03.2018 14:16
Když vezmu auto na OP střední třídy, abych si udržel aktuální standart a stačilo by mi 20 000km.
Peugeot 508 SW 2.0HDI 110kw manuál Allure bez zimních pneu a servisu 8356,- měsíc, komplet 10 772,- měsíc. Obojí na 48 měsíců v prvním případě zaplatím 401 088,- ve druhém 517 056,-
a nemám nic...
Konfigurátor s nějakou doplněnou výbavou, která nevím jestli u OP je vychází na 808 500,-. Cena 4 roky starého s 80k km cca 300 tisíc. Na auto bude nějaká sleva, která pokryje servisní prohlídky a pojistku takže v obou případech vás to vyjde na 4 roky na 500 tisíc
Pokud si to auto ovšem necháte 8 let tak i v případě, že ho hodíte do šrotu tak už jste na tom o 200 tisíc lépe proti operáku.
Osobně bych ho i v prvním případě koupil, protože bych se nemusel stresovat jestli náhodou nenajedu cestou na dovolenou o pár km víc a jako bonus mám po 48 měsících možnost volby jestli si auto nechám nebo prodám a koupím nové
DanielReinelt, 30.09.2019 10:15
Ahoj všem,
chci se podělit o zkušenosti s operativním leasingem od VW financial services (Škofin). Vzal jsem si Golfa 1.0 81 kW Maraton edition, pronájem 09/2017-09/2020, tedy 3 roky, měs.splátka 5550,- CZK, nájezd za 3 roky 45.000 km + 5.000 tzv.volných za doplatek 1,77 Kč/km. Smlouva bez nějakých výjimečných služeb typu zimní gumy (ty jsem si musel koupit sám), servis v ceně, spoluúčast minimálně 5.000 - což se ukázalo jako nevýhodné.
Vše bylo v pořádku do té doby než jsem se musel z důvodu narození druhého potomka přestěhovat a jezdit do práce 150 km denně. Nájezd se rapidně navýšil a mě bylo jasné že tři roky rozhodně nebude trvat dokud nenajedu 45.000. Před pár dny, tedy po uplynutí dvou let běhu smlouvy, jsem se ptal VW na možnosti dřívějšího vrácení vozu. Ty jsou v zásadě dvě:
1. vůz se dá do aukce /do komise na základě znaleckého odhadu. Po prodeji se od ceny nového vozu odečte co jsem zaplatil na pronájmu, za kolik se prodalo auto a zbytek doplatím (tedy značné riziko že budu doplácet raketu vyšší než součet zbývajících splátek)
2. vůz si nechám a budu splácet do konce smlouvy s tím že NENÍ MOŽNÉ abych jim auto alespoň odvezl aby si ho ustájili. Jakmile bych jim auto odvezl tak by spustili proces v bodu 1. I přes mé upozornění že vůz používat nehodlám a že tedy bude někde rok stát na parkovišti, zabírat místo, materiály a díly budou degradovat. Je jim to úplně jedno. Takže klidně nechají shnít téměř nové auto. Zajímavý přístup od automobilky s globálním průserem za podvody při emisích.
Očekával jsem alespoň náznak nějakého kompromisu, ale byl jsem příšerně naivní
Další nepříjemná zkušenost (ale předvídatelná) spočívá ve spoluúčasti. Jakmile Vám nějaký idiot na parkovišti auto odře (2x během dvou let, samozřejmě Středočeský kraj, území s mimořádně debilními řidiči), tak hlásíte škodu a automaticky si chystáte bůra. Takže i prkotina, kterou byste na vlastním autě nijak moc neřešili, protože je třeba sotva vidět, se zde projeví jako drahá legrace.
Leasingovka tak vždy dostane svoje. Vy máte přivézt auto v takovém stavu a s takovými kilometry, aby ho mohli prodat minimálně za takovou cenu, kterou by společně s vašimi splátkami dostali za nový auto. A jakmile bude něco jinak, rozdíl doplácíte vy.
Nečekejte diskuse, kompromisy, změny plánu. Nečekejte pro-zákaznický přístup, aby si třeba zákazníka naklonili a zajistili si tak jeho loajalitu do budoucna. Tady jsme v ČR a očekávejte pouze že budete solit
Už nikdy do žádnýho operáku nejdu, to vim jistě. A od VW se taky budu držet dál.
BobanHTP, 01.10.2019 09:59
Přesně tak operák je past ne služba. A to stačí poškrábat něco v interiéru, povolí šev sedačky - VŠE SE PLATÍ. Je to čistá zlodějna. Mám zkušenosti s půjčovnama aut a můžu říct, že jsou daleko vstřícnější a malý škrábanec vůbec neřeší. Je to ostuda pro celý koncern jak se chovají
David V, 01.10.2019 10:13
Zajímavé čtení. Já tedy nikdy o operáku neuvažoval, protože z mého úhlu pohledu je to pro 2 typy lidí:
1.) Nemají o autech vůbec ponětí a nemají hotovost na nové (na ojetým by na servisu shořeli)
2.) Neví, co s prachama a nechtějí se s autem otravovat
Nicméně, platit za auto 10 tKč/měsíc, jak bylo v diskusi výše, to už je nad mé chápání. A vůbec nejúsměvnější mi přijde pasáž, kde se řeší 2Kč/km příplatek, za překroční vzdálenosti, ale základní brutální cena se tak nějak bere samozřejmě. Jestli za 2 roky zaplatím 240 tKč nebo 244 tKč (ty 2tkm navíc) je fakt úplně buřt, když už jsem se rozhodl vyházet peníze z oken.
anrys, 27.10.2020 17:05
Dobrý den, zajímala by mne Vaše další zkušenost s OL. Především bych byl rád za zkušenosti s vrácením vozu, reakce na běžná opotřebení či poškození. V zahraničí je praxe taková, že pokud si berete další auto na OL, problémy nejsou ovšem netuším, jaká je praxe u nás v ČR. Děkuji Horyl.