Kdy je správný čas na výměnu pneumatik? Řiďte se nejen zákonem, ale také rozumem

Our theme
Radim Šlezingr | 16.04.2025
Kdy vyměnit pneumatiky? Zaleží na počasí. | foto: Deník/Pavel Bohun
Přestože jaro je tady, mnoho řidičů jezdí i v měsíci dubnu na zimních pneumatikách. Zákonná povinnost mít na vozidle zimní gumy za určitých povětrnostních podmínek skončila koncem března, takže v pneuservisech v posledních týdnech zákazníků přibylo. Ale jsou i šoféři, kteří zatím s výměnou nespěchají. Takže kdy je ta správná doba přezout auto na pneumatiky s letním dezénem?
Má smysl jezdit v dubnu na zimních pneumatikách? Podle silničního zákona musí řidič používat na svém autě zimní pneumatiky v době od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza a také v případě, pokud se tyto komplikace na silnici dají předpokládat vzhledem k předpovědi počasí. Takže tato povinnost už nemusí v dubnu nikoho zajímat. Přesto se podle odborníků vyplatí nechat na autě zimní pneumatiky déle. Záleží totiž na počasí!

Postup práce při výměně pneumatik:
„Podle základní poučky stačí sledovat venkovní teplotu a auto přezout, když se teplota láme přes 7 °C. Když se tedy začne na jaře oteplovat, tak přezout na letní. Při vyšších teplotách než 7 °C totiž zimní pneumatiky ztrácí své kladné vlastnosti. Řidičům, kteří jezdí do práce brzo ráno a vracejí se až večer, doporučujeme ponechat na vozidle zimní pneumatiky ještě nějaký čas. Ráno se totiž mohou na silnicích vyskytnout zmrazky. Naopak řidiči, kteří vozidlo používají v odpoledních hodinách, kdy je vozovka vyhřátá, nemusí na nic čekat. Řidičům na horách se také vyplatí výměnu pneumatik neuspěchat,“ doporučuje koordinátor prevence Policie ČR Jiří Tesař.

Rozdíly v pneumatikách
Pojďme si vysvětlit, jak se zimní a letní pneumatiky na silnici chovají. Letní pneumatiky mají tvrdší složení s menším obsahem přírodního kaučuku než zimní pneumatiky. Toto složení začíná při teplotách pod 7 °C tvrdnout a může být křehké. Naopak se dokážou přizpůsobit vyšším teplotám, aniž by příliš změkly. Tím mají nižší tření a šetří spotřebu paliva.

Oproti nim zimní pneumatiky podávají nejlepší výkon při teplotách pod 7 °C. Díky většímu podílu přírodního kaučuku v chladném počasí zůstávají pružné. Čím je pneumatika měkčí, tím má lepší kontakt s povrchem vozovky. To zlepšuje přilnavost a ovládání vozu. Nevýhodou však je, že v teplém počasí se pneumatika rychleji sjíždí. A to je hlavní důvod, proč někteří řidiči v případě, že je teplejší počasí, nechtějí s přezutím otálet.

Rozhoduje počasí
Majitel pneuservisu v Brance u Opavy Filip Ondrejo doporučuje přezouvat na letní pneumatiky později. Podle něj i duben může být na počasí zrádný. On sám své auto proto přezouvá nejdříve na kraji května. Podobně i na podzim radí řidičům přezouvat pneumatiky podle aktuálního počasí.

„Jsou tři skupiny zákazníků. Ta první řeší výměnu pneumatik zavčas. Druhá čeká na termín 1. listopadu a chce pneumatiky přezouvat kolem tohoto data. A ta poslední, to jsou řidiči, kteří čekají na sníh,“ říká.

Podle počasí mění pneumatiky na svém autě například řidič Jaromír Jaroš z Heřmanic u Oder, který auto používá každý den pro svou advokátní praxi. „Na podzim to bývá už před 1. listopadem. Bydlím totiž na vesnici v kopcovitém terénu, kde bývá více sněhu než v nížinách, takže to dělám kvůli své bezpečnosti. Nechci čekat na chvíli, kdy se ráno probudím, venku bude sníh a já s autem na letních gumách ani nevyjedu od domu,“ uvedl. Také na jaře mění pneumatiky na svém voze až nejdříve koncem dubna.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů