Jaguar F-Pace: první velká

Tests
Michal Štengl | 29.05.2017
dalších 12 fotek
foto: Michal Štengl
Model F-Pace je první SUV této britské značky, které se v rukou indického vlastníka docela daří. Je obdivuhodně krásné, skvělé jezdí, ale s jednou věcí jsem se smířit nedokázal.
Jaguar F-Pace se začal prodávat krátce po frankfurtském autosalonu v říjnu 2015, kde měl světovou premiéru. Svými vnějšími rozměry patří mezi prémiová SUV střední třídy, kde by měl ztrpčovat život Audi Q5, BMW X4 či Porsche Macan.


Oceněná krása

Jaguar F-Pace se může pochlubit nedávno uděleným titulem Nejlepší auto světa roku 2017 (World Car Awards 2017), a to jako vůbec první SUV v historii této ankety. Současně získal i titul Nejhezčí světové auto roku. Zda je skutečně nejlepší auto planety, si netroufám tvrdit, ale druhý titul si opravdu zaslouží. F-Pace je totiž skutečně krásné a impozantní auto. A je jedno, z jakého směru se na něj díváte, jeho tvary jsou téměř dokonalé, skoro by se dalo říct, že jsou i sexy. Na první pohled Jaguar vypadá mnohem větší, než ve skutečnosti je. Vždyť na délku měří „jen“ 4,7 m, což je méně než třeba Ford Edge. Atraktivní křivky ale mají i svou stinnou stránku a není to užitná hodnota. Byť jsou páté dveře docela zkosené, zavazadlový prostor nabízí na tuto třídu skvělých 650 l.


Kde je jí konec?

Potíž je v tom, že z pozice řidiče je z F-Pace mizerně vidět. A to jak dozadu, tak hlavně dopředu. Přes mohutnou a vysokou kapotu totiž není poznat, kde vlastně auto začíná. A když si člověk zvedne sedačku, tak mu zase překáží horní hrana čelního skla. Výrobce si toho je moc dobře vědom, proto už do základní výbavy zařadil dopředu i dozadu parkovací senzory. Jenže na čidla se moc spoléhat nedá, alespoň na začátku manévru. Než totiž na centrálním displeji naběhne infografika se vzdáleností k překážce, zvuková signalizace už obvykle vydávala souvislý tón signalizující okamžik těsně před překážkou. A to člověk nemusí najíždět či couvat rychle. Už za příplatek můžete mít důmyslnější systém 360° plus několik verzí kamerového dohledu nad autem. Na to, jak se F-Pace tváří mohutně, uvnitř prostorem zrovna nehýří. Vpředu je ještě vše v pořádku. Vzadu už se ale asi víc myslelo na kufry než na nohy cestujících, protože místa mnoho není. A to nastupování. Zadní podběhy totiž docela zužují nástupní otvor a člověk se může snadno ušpinit.


To prostě nepochopím

Stejně jako zvenku srdce estéta zaplesá i nad tvary přístrojové desky, které dominuje velký širokoúhlý dotykový displej uprostřed. Druhý displej je v kapličce místo klasických přístrojů, a jak už bývá zvykem, nabízí široké možnosti konfigurace zobrazení. Jenže s logikou uspořádání palubního menu a ovládáním jsem si tak úplně neporozuměl. Interiér se na první pohled tváří hodně luxusně, tak jak člověk od Jaguaru očekává. Bílá kůže dělá divy. O to víc ale praští do očí některé neuvěřitelně laciné detaily. Při obšívání přístrojové desky kůží v Coventry zapomněli na kapličku přístrojů, čímž vynikne až nedůstojně obyčejný plast, ze kterého je tento díl vyrobený. Pak mě doslova rozesmál ovladač zamykání nastavování volantu, který mi připomínal spínače ve starých Karosách. Sedačky se sice díky koženému čalounění tváří honosně, jenže v základní verzi postrádají bederní opěrku a dostat se k seřizovací růžici bez toho, abych si odřel ruku o B-sloupek, bylo téměř nemožné.


Království za V6

Jaguar F-Pace se nabízí s benzinovým čtyřválcem 2.0t/184 kW (250 k) a 3.0 V6 Kompresor 250 kW (340 k). U nás ale asi půjdou na odbyt spíš vznětové motory. Pod kapotou testovaného F-Pace byl naftový dvoulitr řady Ingenium 20d se 132 kW (180 k) a 430 Nm, což jsou slušné parametry. Ještě pod ním je stejný diesel podladěný na 120 kW (163 k) dodávaný výhradně s pohonem zadních kol. Třetí variantou dvoulitru je 25d se 177 kW (240 k), která díky dvěma turbodmychadlům a 500 Nm dělá na konkurenci pořádná ramena. Jenže i přes masivní použití hliníku v konstrukci karoserie F-Pace se čtyřválec 20d musí vypořádat s téměř 1,8 t, a ještě s mohutnými 19“ koly (na autě mohou být až 22” kola). Samotný motor s nízkým kompresním poměrem 15,5:1 je skvěle odhlučněný, pružný a silný, ale ne v tak velkém autě jako je F-Pace. Od Jaguaru člověk očekává jiskru, spoustu elánu a tu motor 20d nenabízí ani po přepnutí do dynamického režimu. Trochu sice ožije, a to i díky sportovnímu režimu řazení skvělého osmistupňového automatu ZF. Pořád ale motoru chybí ta správná jiskra. Moc by mě zajímala výkonnější verze 25d. Nicméně pokud chcete diesel, raději si ušetřete na šestiválec. Je sice skoro o 300 000 korun dražší, jenže jeho parametry 221 kW (300 k) a 700 Nm už jsou zárukou nevšedních zážitků. Nechci spekulovat, ale ze zkušeností s V6 v jiných SUV v porovnání se čtyřválci si dovedu představit, že bude jezdit za stejných 8 až 9 litrů jako testovaný dvoulitr. A to jsem s dvoulitrem jezdil po většinu času spíš defenzivně. Vysloveně ekojízdou jsem se dostal i na 7,3 l nafty, ale jízdu jsem si vůbec neužíval. Velkým hendikepem auta je pouze 60litrová palivová nádrž. Když Vám po natankování svítí na displeji dojezd 500 km, radost z toho rozhodně nemáte.


To je jízda

Hned od prvních chvil za volantem je jasné, že podvozek má neskutečný potenciál, který motor 20d nedokáže ani zdaleka prověřit. Propracovaný pohon všech kol, skvělé zavěšení kol a adaptivní podvozek maximálně potlačují fyzikální síly v zatáčkách. I když už člověk čeká, že auto musí v zatáčce vypochodovat po tečně, stačí jenom „utáhnout zatáčku“ a jede se dál. V řízení tohoto auta jsem cítil lehkost a hravost sedanů Jaguar. Spolu s Porsche patří mezi nejlépe jezdící SUV.


+ nádherný design
+ skvělé jízdní vlastnosti
+ fantastický automat
+ velký zavazadlový prostor
+ image značky
+ komfortní podvozek


- laciné detaily v interiéru
- prostor na zadních sedadlech
- špatný výhled dopředu
- malá palivová nádrž
Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
3
Pružnost motoru
2
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
3
Spotřeba
2
Výhled z vozu
3
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.86
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
SUV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4731
Šířka (mm)
1652
Výška (mm)
1693
Rozvor (mm)
2874
Rozchod kol vpředu (mm)
1641
Rozchod kol vzadu (mm)
1654
Světlá výška (mm)
213
Provozní hmotnost (kg)
1775
Maximální hmotnost (kg)
2460
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
650/1740
Motor
Typ
Vznětový přeplňovaný
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1999
Kompresní poměr
15,5:1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
132 (180)/4000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
430/1750-2500
Spotřeba
Město
6,2
Mimo město
4,7
Kombinovaná
5,3
CO2 (g/km)
139
Palivová soustava
Palivo
Nafta
Objem nádrže (l)
60
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
8,7
Max. rychlost (km/h)
208
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
8
Přenos hnací síly
Pohon
Všech kol
Zavěšení kol
Vpředu
Víceprvkové
Vzadu
Víceprvkové
Cena
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 515 767 Kč
Article rating
4.8 from 5 (96%)
Rated: 12x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů