Suzuki S-Cross 1.4 BoosterJet Hybrid 4x4 – starý dobrý základ prošel výraznou modernizací

Tests
František Mašek | 21.02.2022
dalších 16 fotek
foto: Suzuki
Toto oblíbené kompaktní SUV je stálicí na trhu nejen díky přístupné ceně, ale zejména tomu, co za ni nabízí. Nyní, namísto nové generace S-Crossu představila automobilka zásadní modernizaci, ve které přibyla bezpečnostní i komfortní výbava a radikálně se změnil vzhled karoserie.
Suzuki S-Cross se prodává od roku 2013 a od té doby prošel vůz několika facelifty, po kterých následoval technický přerod na hybridní pohon. V loňském roce pak prošel vůz další zásadní modernizací, na kterou se dnes podíváme.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o „zcela nový vůz“, ale opak je pravdou. Suzuki vozu ponechalo léty prověřený technický základ a na něj umístilo novou karoserii. Vůz tak dostal zcela novou příď i záď, původní zůstal pouze skelet a části dveří.

Proč se tomu tak děje je logické. Kdyby se automobilka mohla řídit pouze prodeji a přání zákazníků, rozhodně by sáhla po úplně novém základu. Bohužel v dnešní době namísto rozumu rozhodují evropské emisní normy, které automobilkám rozhodně neprospívají. V očekávání nové EN Euro 7 se Suzuki rozhodlo počkat s příchodem ryze nových modelů, až bude seznámeno s novými přísnými limity, kde se předpokládá, že projdou pouze čisté elektromobily. Jelikož si Suzuki zakládá na zážehových i vznětových motorech, bude se snažit udržet v nabídce nějaký ten model, přestože za něj bude dostávat vysoké pokuty. Kdyby nyní do vývoje zcela nového S-Crossu vložila finance, je dost možné, že by se jí je včas nepodařilo vrátit zpět. Je to smutné, ale pravdivé.

Exteriér

Na první pohled jsou mezi původní a novou verzí zřejmé jasné rozdíly. Zcela nové jsou přední i zadní LED světlomety se třemi obrysovými LED svítilnami (vzadu kombinované se žárovkami, přední parabolické). Přední obrysová světla pak fungují zároveň jako světla pro denní svícení. Světlomety svítí dobře a dostatečně osvětlují i levou stranu vozovky, jsou však oproti minulé generaci namířeny více dolů, aby neoslňovaly protijedoucí vozy, což bylo v minulosti trochu problémem.

Příď je o poznání vyšší, robustnější, výraznější a působí opravdu sebevědomě. Maska chladiče je oproti předchozí verzi naprosto kolmá, ale také mohutnější.

Celý vůz působí opticky větším, hranatějším a objemnějším dojmem oproti svému předchůdci, přestože rozměry se zas až tolik nezměnily. I boční silueta vozu je zcela jiná. Blatníky jsou větší, lemy blatníků nad předními i zadními koly hranatější, doplněny výraznými zdobnými prvky ve stříbrné barvě na předním a zadním nárazníku. Oproti starší verzi však chybí plastová ochrana spodních dveří.

Záď S-Crossu mi připomíná Toyotu RAV4, ale ještě trochu ostřejší a hranatější. I zde se oproti předchozí generaci designéři soustředili na vytvoření svalnaté zádi, která skvěle koresponduje se zbytkem vozu.

Střešní ližiny jsou z eloxovaného hliníku taktéž ve stříbrné barvě a jsou jak estetickým, tak i plně funkčním doplňkem.

Již od základu má nový S-Cross obuty 17“ litá kola. Námi testovaný vůz přijel ve výbavě Elegance, nad ní už je pak pouze Elegance +, která navíc nabízí už jen panoramatické střešní okno a centrální reproduktor.

Zavazadlový prostor nabízí 430 - 1230 litrů (stejně jako předchozí verze), nechybí ani variabilní mezipodlaha, kterou lze navíc jednoduše zafixovat a pohodlně tak vyndávat/zandávat náhradní kolo či lepící sadu, která je ještě umístěna pod koberečkem. Zadní opěradla jsou dělená v poměru 60:40, lze je samostatně sklopit a tím zvětšit zavazadlový prostor.

Interiér

Po usednutí do interiéru nás mile překvapila jeho prostornost. Kabina je pak díky poměrně velkému čelnímu sklu a dobré boční viditelnosti hodně prosvětlená a i celkový výhled z vozu je dobrý. Kdo by chtěl mít v interiéru ještě více světla, může si za příplatek pořídit panoramatické střešní okno (složené ze dvou dílů – jež se zasouvají do sebe). Když už jsem zmínil to usednutí, díky vyššímu posedu a širokým zadním dveřím s velkým úhlem otevření je nastupování opravdu snadné. Snad jen nás trochu zarazil ten plechový zvuk, který se ozve, při jejich dobouchnutí.
Přístrojový panel je klasicky analogový, s novým centrálním displejem, který má oproti předchozí verzi taktéž vylepšenou grafiku. Jeho ovládání zůstává i nadále pomocí plastového kolíčku v pravé části panelu. Stejné pak zůstalo i ovládání klimatizace a ventilace. Palubní deska je sice jen z plastu, ale díky použití měkčeného plastu v kombinaci s „prošitím“ působí o něco hodnotnějším dojmem. I další části interiéru zůstaly nezměněny, např. výplně dveří, ruční brzda či jednotlivá tlačítka rozesetá po interiéru. Někdo by se nad tím pozastavil a žádal modernizaci, ale v Suzuki dobře vědí, že každé klasické tlačítko či otočný ovladač je nejen uživatelsky příjemný, ale hlavně bezpečný a nemá cenu dělat vše jako ostatní jen proto, že to dnes frčí. Díky bohu za to.

K dispozici je i automatická dvouzónová klimatizace (dle stupně výbavy), audiosystém vybavený funkcemi jako je např. Apple CarPlay, Android Auto, Bluetooth hands-free telefonování nebo systém rozpoznávání hlasu.

Ve standardní výbavě je pak rádio, přehrávání hudby a filmů z USB nebo iPodu a možnost přehrávání přes Bluetooth atp. Audiosystém umožňuje i zobrazení základních informací, jakými je například spotřeba paliva, ukazatel toku hybridní energie, dojezdová vzdálenost, různá varování anebo obraz ze zadní parkovací kamery nebo kamery 360°.

Dle výbavy je pak k dispozici 9“ HD displej Pioneer s vestavěnou navigací s rozpoznáváním hlasu (Elegance) nebo 7“ WVGA displej od Clarionu (Comfort, Premium). Infotainment je naprosto nový vč. softwaru i hardwaru. Grafika je na velmi dobré úrovni, vše je přehledné a intuitivní. Reakce na dotyk jsou rychlé a infotainment nabízí širokou škálu informací a nastavení. Ikony jsou přehledné, dostatečně velké a logicky uspořádané. U infotainmentu ve výbavě Elegance je možné připojit telefony od Applu bezdrátově, ostatní telefony pak pouze pomocí kabelu. Nižší verze se 7“ displejem připojuje telefony pouze kabelem.

Vůz nabízí čtyři jízdní režimy – Auto (pro nízkou spotřebu paliva, pohon 4x4 je aktivní jen v případě, že hrozí protočení předních kol), Sport (přesouvá větší část točivého momentu na zadní kola a zlepšuje jízdu v zatáčkách, zároveň upravuje reakce plynu a odezvu motoru), Snow (jeho využití je nejen na sněhu, ale i na nezpevněných cestách nebo na kluzkém povrchu, kde zajišťuje lepší stabilitu a trakci, zejména při zrychlování) a Lock (jež přenáší na zadní kola maximum dostupného točivého momentu a tím vám pomůže se doslova „vyhrabat“ ze situací v podobě hlubokého sněhu, bláta nebo písku).

Přední sedadla jsou dobře tvarovaná, pohodlná a nabízejí příjemnou tuhost i dvoustupňové vytápění pro řidiče i spolujezdce. Bohužel však řidičovo sedadlo nenabízí nastavitelnou bederní opěrku. Loketní opěrka mezi předními sedadly je posuvná a ukrývá uzavíratelnou schránku. Na zadní straně opěradla spolujezdce je pak úložná kapsa pro tenčí předměty – mapy, knihy atp. Zadní sedadla mají opěradla rozdělena na dvě části, u každé z nich pak lze nastavit sklon do jedné ze dvou poloh. Tím lze zároveň zvětšit i zavazadlový prostor. Výklopná středová loketní opěrka je pak vybavena dvěma držáky pro nápoje. Sezení vzadu je prostorné a pohodlné. Dostatek místa tu je jak pro kolena, tak i nárty, prostor nad hlavou je také naprosto v pořádku. Sedadla jsou vysoká a dobře se na nich sedí. Všichni spolujezdci mají k dispozici stropní madla pro přidržování.

V interiéru je dostatek odkládacích ploch, stropní konzola pak ukrývá uzavíratelnou schránku pro brýle a najdete zde i čtecí lampičky. Osvětlená jsou i zrcátka u řidiče a spolujezdce. Další přihrádka pro drobnosti je například před řadicí pákou, kde je umístěna i USB zásuvka. Středový panel je kompaktní a nikterak nezasahuje do prostoru řidiče, což chválíme.

Motor - jízdní vlastnosti – spotřeba

Vůz pohání ověřený přeplňovaný zážehový 1.4 litrový motor BoosterJet (klasický čtyřválec) s 48V mild-hybridním pohonem (ISG). Motor kombinuje přímé vstřikování a přeplňování turbodmychadlem. Zdvihový objem 1373 ccm, max. výkon 95 kW (129 k) při 5500 ot/min, s max. točivým momentem 235 Nm. při 2000-3000 ot/min.Zrychlení z 0 na 100 km pak námi testovaný vůz s pohonem všech čtyř kol AllGrip zvládne za 10,2 sec. a max. rychlost je 195 km/h. Vozy s pohonem pouze předních kol pak zvládnou zrychlení o 0,7 sec. rychleji.

Mild-hybridní systém tvoří klasicky tři části – 48V startér-generátor ISG, který zastává i funkci elektromotoru, 48V lithium-iontová baterie a měnič napětí mezi 48V a 12V okruhem pracující se stejnosměrným proudem. Systém pak klasicky při brždění rekuperuje energii, kterou využívá ke snížení spotřeby paliva, případně pro rychlejší rozjezdy atp.

To, že máte pod kapotou mild-hybrid, nikterak neovlivňuje to, jak vůz můžete řídit. V případě manuální převodovky pak vůz na neutrál klasicky plachtí, nedochází k žádnému přibrzďování ani rekuperaci, ta probíhá, pouze pokud uvolníte plyn při zařazeném rychlostním stupni. Mild-hybrid vás neomezuje ani na vnitřním prostoru, vše je skryto pod předními sedadly.

Zatímco některé automobilky nabízejí pohon 4WD již jen s automatem, Suzuki si ponechalo i verzi manuální s šesti převodovými stupni a také klasickou ruční brzdu.

Pružnost motoru je dostatečná, motor je dynamický a rozhodně s tímto 1.4 litrovým motorem nebudete brzdou provozu ani na dálnici. Mezichladič stlačeného vzduchu pak zlepšuje účinnost přeplňování a zároveň zvyšuje točivý moment, a to zejména v nízkých otáčkách.

Při práci s volantem je dobře cítit, že je vůz lehký, a svižně, spolehlivě a ochotně plní povely řidiče. Oproti předchozí verzi S-Crossu je zde cítit i jakási lehká zpětná vazba. Je vidět, že se automobilka snaží alespoň v maličkostech vůz stále vylepšovat (abyste měli z řízení lepší pocit), i když má S-Cross původní technický základ. Výborně drží stopu a elektronika zasahuje přesně tam, kde je to zapotřebí. Řazení probíhá také lehce a přesně, převodovka je opravdu dobře sladěna s motorem. Zvýšená tuhost skříně převodovky pak znatelně snižuje přenos hluku a vibrací do interiéru. Nový motor má delší převody, díky tomu, že si při nízkých otáčkách pomáhá elektromotorem. Právě díky tomu se snížila i spotřeba oproti předchozí verzi.

Nedalo nám to a otestovali jsme Suzuki S-Cross v losím testu. Ani při 80 – 85 km/h vůz nijak neuskočil, ochotně se vracel zpět a reagoval přesně podle našich pokynů. Na takto „jednoduchý“ a cenově dosažitelný vůz, navíc SUV je to opravdu dobrý výsledek.

Vůz je vybaven i bezpečnostními asistenty a prvky pro zvýšení komfortu, záleží jen na zvolené výbavě. Je tak možné mít ve voze např. systém nouzového brzdění, varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu, udržování v jízdním pruhu, sledování únavy řidiče, rozpoznávání dopravních značek, adaptivní tempomat s funkcí Stop and Go, sledování mrtvého úhlu, asistent rozjezdu do kopce, sledování pohybu za vozem, 360°kameru, přední a zadní parkovací senzory atd. Kamery se spouštějí tlačítkem umístěným pod středovými výdechy klimatizace, další úpravy a nastavení pak probíhají na displeji multimédií.

Spotřeba udávaná výrobcem je 5,8-6,1 l/100 km u námi testované verze, tedy pohonu 4x4 AllGrip a 6MT. Po ukončení testování nám vyšla kombinovaná spotřeba na rovných 6l/100 km, spotřeba ve městě 5,6l/100 km, mimo město 5,3 l/100km a na dálnici si S-Cross vzal 7,2-7,4l/100 km dle stylu jízdy.

Trochu bych měl výtku k hluku v interiéru, který je nejspíše způsoben hranatější karosérií, a tedy způsobuje větší aerodynamický hluk. Na tom mohli v Suzuki trochu lépe zapracovat, ale není to nic extra nepříjemného. Podvozek je jednoduchý, ale dobře vyladěný. Nejdříve na nás působil trochu tužším dojmem, který známe od německých vozů, postupem času jsme si na něj ale zvykli a musím uznat, že většinu nerovností dokázal s přehledem odfiltrovat.

Výbava

Suzuki S-Cross je nabízeno ve čtyřech výbavových stupních. Základní Comfort je k dispozici pouze s pohonem předních kol a 6st. manuální převodovkou, s motorem o výkonu 95 kW/129 k za 508 900 Kč, ve výbavě Premium je pak k dispozici úplně stejný motor, ale na výběr jsou obě převodovky /manuální i automatická/, vždy 6stupňová, s pohonem předních kol od 533 900 Kč, a všech kol od 577 900 Kč. Dále navazuje výbava Elegance, kterou jsme měli ve voze i my, a to opět s pohonem 2WD nebo 4WD s 6MT nebo 6AT převodovkou od 592 900 Kč až po 676 900 Kč. Nejvyšší výbava Elegance+ pak začíná na 604 900 Kč a nejvyšší možná verze vyjde na 688 900 Kč.

Dle jednotlivých výbavových stupňů si pak můžete vybrat, zda budete mít v interiéru sedadla v kůži kombinované syntetikou, anebo klasická látková sedadla s prošíváním. K dispozici je také dvoustupňové vyhřívání sedadla řidiče i spolujezdce s výdechy topení pro zadní cestující.

Základní výbava /Comfort/ obsahuje např. přední, boční, hlavové a kolenní (u řidiče) airbagy, světlomety LED vpředu i vzadu, 17“ litá kola, zatmavená boční a zadní skla, nastavitelnou mezipodlahu kufru, přednárazový systém, varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu, automatické udržování v jízdním pruhu, sledování únavy řidiče, čtení dopravních značek, asistent rozjezdu do kopce, centrální zamykání, manuální klimatizaci, parkovací kameru atd.

Závěr

Díky tomu, že automobilka použila „starý dobrý základ“ a soustředila se pouze na nový vzhled a modernější/bezpečnostní technologie, se mohla držet při zemi i s cenou. Mezi nejbližší konkurenty s pohonem všech čtyř kol můžeme zmínit například Dacii Duster, SsangYong Tivoli či Korando, Hyundai Konu či Tucson i Kiu Sportage. Nicméně u S-Crossu jsme nenarazili na žádnou zásadní slabou stránku, a tak nezbývá, než ho s klidným svědomím doporučit. Podíváte-li se pak na to co nabízí, jeho spotřebu a pořizovací cenu, je výsledek jasně čitelný.

Klady

• Jednoduché ovládání pomocí tlačítek
• Velmi dobré jízdní vlastnosti
• Dobrá spotřeba paliva
• Příznivá pořizovací cena
• Prostorný a ergonomický interiér
• Dobře naladěná převodovka
• Kompaktní středový panel


Zápory

• Absence více motorů
• Větší hluk v interiéru
• Zvuk při dovírání dveří
Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.07
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
SUV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4 300
Šířka (mm)
1 785
Výška (mm)
1 580 (1 585 s ližinami)
Rozvor (mm)
2 600
Rozchod kol vpředu (mm)
1 535
Rozchod kol vzadu (mm)
1 505
Světlá výška (mm)
175
Provozní hmotnost (kg)
1 360
Maximální hmotnost (kg)
1 755
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
5,4
Objem zavazadlového prostoru (l)
430-665-1230
Motor
Typ
1.4 BoosterJet Hybrid
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1 373
Vrtání x zdvih (mm)
73,0 × 82,0
Kompresní poměr
10,9 : 1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
95 (129)/5500
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
235 / 2 000–3 000
Max. výkon kW (k)
95 (129)
Max. točivý moment Nm
235
Celkový výkon kW (k)/ot./min.
95 / 5 500
Spotřeba
Kombinovaná
5,8–6,1
CO2 (g/km)
132–137
Palivová soustava
Palivo
Benzín
Objem nádrže (l)
47
Kapacita baterií (kWh)
48V mild - hybrid
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
10,2
Max. rychlost (km/h)
195
Převodovka
Typ převodovky
Manuální
Počet rychlostních stupňů
6
Přenos hnací síly
Pohon
4WD
Řízení
Typ
Hřebenové s elektrickým posilovačem
Zavěšení kol
Vpředu
Vzpěry McPherson a vinuté pružiny
Vzadu
Torzní náprava a vinuté pružiny
Brzdy
Vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Vzadu
Kotoučové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
215/55 R17
Ráfky
215/55 R17
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
508 900 Kč (1.4 BoosterJet Hybrid, 6MT, 4x2, výbava Comfort)
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
636 900 Kč
Celková cena testovaného vozu (Kč)
636 900 Kč
Article rating
4.1 from 5 (82%)
Rated: 9x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
rejdic.25, 22.02.2022 00:59
Docela výstižně napsaná recenze.Jenom bych ještě vytknul absenci většího počtu usb nebo aspoň 12V zásuvky pasažéry na zadních sedadlech.V celém autě je POUZE jedno usb vpředu na středovém panelu a neprakticky umístěná 12V zásuvka na dně vnitřního prostoru loketní opěrky a další je až v zavazadlovém prostoru. Přibližná doba dodání 6měsíců.Před měsícem objednáno.
palivec, 22.02.2022 10:23
… v článku jsem našel výtku k hluku v interiéru a kousek dál, že to není nic extra nepříjemného … jsou nějaká porovnání nebo měřil to někdo (např při rychlosti 130 km/h)? Děkuji
rejdic.25, 22.02.2022 15:58


na YT je video ze slovenského testu s-crosse ,kde hluk v kabině měří.Porovnávají tam verze před a po FL.
P.S.https://www.youtube.com/watch?v=TGkyYkL9JH8&t=295s
čas 28:10
danet - redakce TipCars, 23.02.2022 10:24


Dobrý den, přikládám reakci autora článku: Dobrý den,

hodnocení hluku uvnitř S-Crossu je ryze subjektivní záležitostí. V praxi tak může jeden majitel na hlučnost při jízdě žehrat, druhý ji ani nepostřehne. Pokud mám ale možnost srovnat hlučnost v rámci ostatních konkurentů, určitě se s touto informací v redakčním testu rád podělím. Pro zájemce o tento vůz to může být vodítko, na co se zaměřit při testovací jízdě u prodejce.
Petr Blažek, 23.02.2022 10:58


díky moc, tohle je příklad užitečného příspěvku v diskusi.
Díky!

(Pozor, nemyslím blábol o tom, že hluk je subjektivní. Myslím ten link na YT video, kde hluk MĚŘILI.)
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů