Volkswagen Passat 2.0 TDI 4Motion Limuzína – Das Manager Auto

Tests
František Mašek | 30.11.2015
dalších 23 fotek
foto: autor
Passatu osmé generace se podařil husarský kousek. Svůj příchod na trh okořenil vítězstvím v soutěži Evropské auto roku 2015 a výtečným prodejním startem. Dosluhující generace působila na trhu celkem dlouho, a tak se nemůžeme divit hladu po novém modelu. A nás zajímalo, zda Passat zraje jako víno nebo je pouze malou evolucí.

V předposlední generaci nebyl Passat špatným automobilem, přesto podle nás nedostál své pověsti naprostého ideálu. Na minulé generaci nám vadil fakt, že na dálnici v klasické managerské kombinaci dvoulitrového dieselu a DSG není ideálně stabilní a chybí mu špetka ještě většího pocitu jistoty a poddajnosti. Ford Mondeo nám přišel vždy o chloupek lepší. Přestože v určitých aspektech působil těžkopádněji, dokázal se s ostřejším jízdním tempem lépe vyrovnat a při jízdě byl jistější a zároveň o vlásek pohodlnější (vláčnější). Je to otázka vkusu, přesto Mondeo nebylo tak zatraceně sterilní a nudné. Navíc při vyšších rychlostech nebyl Passat zrovna nejtišší a diesely neuměly zamaskovat svůj původ. A to už vůbec nemluvíme o nepřívětivém řízení, nepříliš hladkém řazení převodovky DSG či vlnění karoserie při panickém brzdění.

O to více jsme byli zvědaví na příchod nové generace. První naše zkušenosti se odehrály za volantem vrcholné dlouhé verze s dieselovým dvoulitrovým biturbem BiTDI, převodovkou DSG a pohonem všech kol. Ta si od nás odnesla velmi dobré ohodnocení, přesto náš osobní pocit z celkového charakteru vozu nebyl úplně stoprocentní. Celkově na nás biturbo nepůsobilo jako vrchol manažerské nabídky této modelové řady. Spíše jsme ho vnímali jako povedené a nudné rodinné kombi, které dokáže okupovat levý pruh a bude skvělým společníkem na delší rodinné dovolené. Pořád jsme v duchu skrytě doufali, že konečně narazíme na ten ikonický Passat, který se v očích každého manažera promění v neodolatelný kousek. A představte si, že v dnešním testu jsme na takového Passata konečně natrefili. Jednalo se o Passat ve verzi limuzína poháněný dvoulitrovým dieselem spojený opět s automatickou převodovkou DSG a pohonem všech kol 4Motion.

Karoserie: klasický sedan
Karosářské provedení sedan oceníte zejména v chladných dnech. Nejenže interiér rychle vytopíte, ale tato koncepce je zejména pro firemní účely naprosto ideální. Při otevření víka zavazadelníku nikomu netáhne za hlavu, což oceníte zejména při převozu důležitých osob či obchodních partnerů. Potěší elektricky ovládané víko kufru, které zvyšuje komfort. Stejně tak potěší parkovací kamera schovaná pod výklopným logem.

Interiér: bytelný a nadčasový
Oproti karosářské verzi kombi nám limuzína přišla tišší a celkově útulnější. Nadčasově působící palubní deska je bytelná a zároveň velmi příjemná. Ambientní osvětlení zpříjemňuje atmosféru na palubě a cestující se cítí téměř jako v soukromém letadle. Interiér je účelný a rychle se v něm zorientujete a zabydlíte. Celou řadu věcí si dokáže nastavit či přizpůsobit k obrazu svému. Zvyknout si je potřeba na „mraky“ tlačítek na volantu. Uspořádání menu a dalších částí palubních systémů je však logické a časem by s ním nikdo neměl mít problém.
Na nedostatek prostoru si žádný z cestujících nemůže stěžovat, i když je ho celkově nepatrně méně než u Škody Superb. Jediným omezením může být svažující se střecha na zadních sedadlech, to se však bavíme o nadprůměrně vzrostlých jedincích. Vpředu potěší sedadla s příjemně dlouhými sedáky (52 cm, což je oproti Superbu o 2 cm více). Stejně tak zadní sedadla mají delší sedáky (53 cm, což je oproti Superbu o 4 cm více). Podobně dobře jsou na tom i přední opěradla, která mají na délku 65 cm (Superb má opěradla kratší o 6 cm). Zavazadlový prostor pojme 589 litrů zavazadel a pod jeho podlahou vždy naleznete plnohodnotné rezervní kolo. Zavazadelník je široký 101 cm, hluboký 110 cm a vysoký 47 cm. Využitelný objem lze zvětšit sklopením zadních sedadel. Pak převezete předměty dlouhé až 171 cm.

Motor: příjemné spojení
Dvoulitr TDI spojený s automatickou šestistupňovou převodovkou DSG je v kombinaci s pohonem všech kol 4Motion možné pořídit pouze ve výkonnější 140 kW variantě (slabší 110 kW verze nelze kombinovat s pohonem všech kol). Samotný čtyřválec má plynulý přísun výkonu a je skvěle sladěný s převodovkou DSG. Výkonu je dostatek a jeho servírování je příjemnější než u dvoulitrového BiTDI. Překvapením se stala spotřeba paliva. V praxi lze jezdit pod pět litrů, rychlejší svezení mimo město znamená odběr šesti litrů a doopravdy rychlá jízda je vykoupena sedmilitrovou spotřebou paliva. Nejvíce paliva (7,5 l/100 km) si Passat žádal ve městě.

Jízdní vlastnosti: rodinný i managerský ideál
Testovaný Passat jezdil přesně tak, jak jsme si v našich nejrůžovějších snech představovali (ikonický manažerský passat, který plní úkoly na 101 %, neobtěžuje a je skvělým služebníčkem, za kterým se otočí nejedna panička). Testovaná kombinace jezdí skvěle, maskuje rychlost, zejména pak na rozmlácené silnici, kdy ani nemrkne a letí za svým cílem. A přitom posádku vůbec neobtěžuje, nevyrušuje ani nijak jinak nevytrhuje z pohody. Oproti všem minulým generacím je současný Passat daleko jistější při vyšších rychlostech, kde v jízdním režimu „Sport“ funguje na jedničku. Také je daleko více poddajnější a vůbec jízdně přívětivější. Vytknout bychom mohli jen dvě drobnosti: přeposilované řízení v režimu „Comfort“ (ve Sportu je daleko lepší, přesto stále trochu umělé) a občasné dieselové zaklapání dvoulitru TDI.
Auto funguje naprosto skvěle, po rozbité okresce není problém letět 140 km/h a vůz ani náznakem nedává najevo, že máte zvolnit. Passat se nezalekne rychlosti a stále drží noblesní notu. Před zatáčkou se neroztřepe jako ratlík, ale nenuceně a se vší důstojností zatáčku projede, jakoby se nechumelilo. Až občas máte pocit, že vůz jezdí tak nějak sám. Nemusíte se prát s volantem ani jinak bojovat. Testovaný Passat je prostě klasickým Volkswagenem, který dělá co má a emoce potlačuje.

Výtečně se podařilo potlačit hluk. Testovaný vůz musíme označit za jeden z nejtišších automobilů v daném segmentu. Nebýt svistu od zrcátek, panovalo by v kabině téměř úplné ticho. Cestující mohou i při stoosmdesátce hovořit klidným hlasem.
Passat se neztratí při popojíždění ve městě ani na okreskách. Nejvíce se však hodí na zdolávání dlouhých vzdáleností. Lehce se s ním předjíždí a drží vysoké rychlostní tempo. Všemu sekunduje dobře nastavená převodovka, která konečně řadí poměrně hladce, nezdráhá se v případě potřeby rychle podřadit a při jízdě z kopce adekvátně brzdí motorem.

Závěr: Das Ideal Auto
Volkswagen zdokonalil to, co vždy uměl. K nadčasové karoserii s bytelným interiérem přidal moderní elektronické systémy a jízdní dovednosti přivedl k ideálu. Zkoušený vůz je nejklasičtější kombinací manažerského vozu střední třídy, jaký si můžete přát.

Plusy
+ motor a jeho lineární zátah
+ moderní technologie
+ pohon všech kol
+ sladění motoru s převodovkou
+ skvělý výhled přes tenké sloupky
+ tuhost karoserie
+ prostornost
+ možnosti rozsáhlé příplatkové výbavy
+ kvalita zpracování

Mínusy
- občasný dieselový klepot (slyšitelný při stání na semaforu)
- mnoho příplatků zvyšující celkovou cenu
- nastavování intenzity podsvícení v kapličce

Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
stréc od piva, 30.11.2015 20:08
co tak srovnat s Mazdo6 ?
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů