Subaru Legacy GT - postupně objevovaná láska

Tests
Petr Šikl | 19.08.2010
dalších 41 fotek
foto: Petr Šikl
Přeplňovaný dva-a-půl litr z Imprezy WRX 265 slibuje za volantem přitvrzeného sedanu hodně velkou zábavu. Jaká je realita jsme zjišťovali na rozbitých silnicích středočeského kraje a na kvalitních asfaltkách na jihu.

Subaru Legacy bylo v předchozí subtilní generaci vyčítána řada nedostatků, které automobilka rychle eliminovala. Nejzávažnějším "evropským" problémem byla absence vznětové pohonné jednotky, což je ve střední třídě doslova nepřijatelné. Vedení Subaru však nechtělo dělat žádné kompromisy a stejně jako Honda se pustili do vývoje vlastního dieselu typu Boxer. Cesta to nebyla jednoduchá a automobilka musela řešit řadů problémů. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že si automobilka s termínem premiéry dělá srandu. Nakonec vše dobře dopadlo a v závěru výrobního cyklu minulé generace Legacy/Outback se objevil dvoulitrový diesel, který v upravené podobě nalezneme i v aktuálních modelech.

Vytýkaným problémem u Subaru byl malý výběr možných převodovek. Pro většinu modelů byla určena pouze pětistupňová manuální převodovka nebo čtyřstupňový automat (popř. 5° automat pro vrcholné verze). Šestirychlostní převodovka byla určena pouze pro vrcholný model STi a Legacy spec. B. V současné době je situace o mnoho lepší. Šestistupňový manuál je dostupný pro většinu modelů. Objevil se i pětistupňový automat a bezestupňová převodovka CVT, kterou jsme otestovali během vydatného sněžení v modelu Legacy.

Další nejčastější výtkou byla spotřeba paliva, která souvisela s omezenou nabídkou pohonných jednotek (jen zážehové motory). To již v současné době rovněž neplatí. Většinu modelů může pohánět velmi úsporný diesel, který jsme podrobili tradičnímu testu spotřeby. Špatně na tom nejsou ani přepracované zážehové motory, které nabízejí možnost nastavení jízdního režimu (S-Drive) a dokáží jezdit za přijatelné hodnoty, což dokázal na testovacím příměstském okruhu například Outback s šestiválcovou 3,6R pod kapotou.

A konečně poslední negativní záležitostí byla omezená nabídka modelů. Pokud jste chtěli rychlé Subaru, museli jste sáhnout po vrcholné Impreze nebo Legacy spec. B, která byla vybavena atmosférickým třílitrovým šestiválcem, který však řadě řidičů nevyhovoval. Chyběla mu dravost a jeho výkon byl příliš uhlazený. Tato situace se s příchodem nové generace změnila. Legacy je nabízeno totiž ve verzi GT Sport, která díky přeplňovanému 2,5 litru z Imprezy WRX 265 uspokojí i ty nejnáročnější řidiče. Pojďme se tedy na Legacy GT podívat podrobněji.

Karosérie: Generační Totální obměna

Když jsem poprvé viděl snímky nové generace Subaru Legacy/Outback, byl jsem zklamán. Subtilní jednoduchá a velmi lehká karosérie předešlé generace působí stále velmi atraktivně a sportovně. Celkový vzhled umocňovala bezrámová okna a nízká stavba karoserie. Nové Legacy je však z úplně jiného soudku. Je širší, delší, vyšší, má větší rozvor a je celkově těžší. Robustnost karoserie se prostě nezapře. Verze GT přidává osmnáctipalcová litá kola obutá do pneumatik o rozměru 225/45, dvojitou koncovku výfuku a otvor pro přívod vzduchu na přední kapotě.

(-) svist od zrcátek a střešního okna
(-) grafika LCD navigace

Subaru Legacy sdn (Kč) 

Trend

 

Active

 

Comfort

 

Sport

 

2.0D, 110 kW, 6MT

 

-

 

820.000

 

970.000

 

1 010.000

 

2.0i, 110 kW, 6MT

 

680.000

 

760.000

 

-

 

-

 

2.0i, 110 kW, CVT

 

-

 

820.000

 

-

 

-

 

2.5i, 123 kW, CVT

 

-

 

830.000

 

970.000

 

-

 

2.5GT, 195 kW, 5AT

 

-

 

-

 

-

 

1 070.000

 

Interiér: Grandiózní úTočiště

Nejvyšší výbava Sport nabízí kožená sedadla, která příkladně obepínají tělo a poskytuji dostatek prostoru. Rozsah elektrického nastavení předních sedadel je rovněž dobrý a díky tomu lze nalézt správnou pozici za volantem vcelku rychle. Střešní elektricky ovládané okno přispívalo ke vzdušnosti interiéru, bylo však spolu s bočními zrcátky zdrojem rušivého svistu při velmi vysokých rychlostech (nad 200 km/h). Potěší bezklíčkový vstup, parkovací kamera či navigační systém s DVD. Pomocí multifunkčního volantu nelze přepínat mezi údaji palubního počítače, což je škoda. K tomuto účelu je určen kolíček umístěný v přístrojové kapličce za volantem, což není zrovna příliš praktické řešení. Zavazadlový prostor o objemu 486 litrů je vzhledem ke karosářské verzi (sedan) vcelku dobře přístupný. Nepotěšilo mě však jeho otevírání pomocí dálkového ovladače, který fungoval jen z určitých úhlů, což je u vozidla s touto cenovkou zarážející.

(+) prostornost
(+) výhled
(-) ovládání PP
(-) absence klasické ruční brzdy

Motor: Globální Turbokolonizace

Pod kapotou se mohou objevit celkem tři zážehové agregáty a jeden vznětový (dvoulitrový boxer). Základem je zážehový atmosférický dvoulitr o výkonu 110 kW, následuje 2,5 litr dostupný pouze s CVT převodovkou Lineartronic a námi testovaná verze GT Sport s přeplňovaným 2,5 litrem poskytujícím 195 kW, který je spojen s pětistupňovou automatickou převodovkou. Zážehový čtyřválec s protiběžnými písty o zdvihovém objemu 2,5 litru známe z Imprezy WRX 265, kde je však méně odhlučněn a posádka si ho může více užívat. Maximální výkon 265 koní je k dispozici při 5600 ot./min. a maximum točivého momentu 350 Nm je dostupné v rozmezí 2400 až 5200 ot./min. Tyto hodnoty u šestnáct metráků těžkého vozu slibují solidní zábavu. Maximálka 245 km/h a stovka za 6,2 sekundy jsou výborné parametry, které se mohou srovnávat i s mnohem menšími vozy typu hothatch.

Co nepotěší je spotřeba, která je vyšší než u nedávno testovaného Outbacku s šestiválcovým agregátem pod kapotou. Kdežto s atmosférickým šestiválcem lze dlouhodobě jezdit hluboko pod deset, u přeplňovaného čtyřválce se budete muset smířit s hodnotou vždy začínající jedničkou! S Legacy GT jsem se rozloučil s průměrnou spotřebou 11,2 l/100 km. Vysoká spotřeba je dána několika faktory. Za prvé s takto výkonným vozem nelze jezdit pomalu, přičemž u přeplňovaných motorů nejvíce záleží na stylu jízdy. Za druhé Legacy zkresluje vnímání rychlosti a vy máte díky komfortně nastavenému podvozku pocit, že jedete daleko pomaleji než ve skutečnosti.

(+) volič jízdních režimů SI-Drive
(+) kultivovanost
(-) vyšší spotřeba

Tři druhy symetrického pohonu: 
1. Stálý pohon všech kol s centrálním diferenciálem s omezenou svorností s viskózní spojkou. Tento systém je používán u motorů 2.0i a 2.0D s šestirychlostní manuální převodovkou. Systém spojuje centrální diferenciál kuželovými koly se základním rozdělením hnacího momentu v poměru 50:50 a viskózní spojku pro diferenciál s omezenou svorností. Pokud dojde k prokluzu předního či zadního kola, viskózní spojka upraví rozdělení hnacího momentu.
2. Stálý pohon všech kol s aktivním rozdělováním točivého momentu je používán pro verze vybavené bezestupňovou převodovkou CVT Lineartronic (2.0i s 2.5i). Systém sleduje v součinnosti se stabilizačním systémem VDC jednotlivá kola a v případě změny provozních podmínek reaguje přerozdělením točivého momentu mezi kola přední a zadní nápravy, což zvyšuje záběrové schopnosti a stabilitu jízdy.
3. Stálý pohon všech kol s proměnlivým rozdělováním točivého momentu je dostupný pouze pro námi testovanou verzi GT. K rozdělování hnacího dochází díky planetovému převodu v poměru 45:55 ve prospěch zadní nápravy.

Jízdní vlastnosti: Good Trip

Nová generace Legacy s rapidní změnou designu přináší i dříve nevídaný vysoký komfort cestování. Modely Legacy a Outback se tak rázem staly nejvhodnějšími dopravními prostředky českých silnic. Schopnost filtrovat nerovnosti a zdolávat úseky s rozbitým asfaltem je doslova příkladná. Jízdní projev lze tak přirovnat k nejpohodlnějším konkurentům. Možná právě komfort bylo to poslední, na co při čtení testu "šestihvězdičkového" vozu myslíte. Pokud pro Vás vždy platilo spojení Subaru=radost z řízení a adrenalin, jste stále na dobré adrese. Ne, nedělám si srandu. Vysoce komfortní Legacy ve verzi GT se chlubí přitvrzeným podvozkem Bilstein, který omezuje naklánění karoserie a funguje znamenitě jak v zatáčkách, tak při vysokých rychlostech. Za volant tak nikoho nepustíte a vždy se budete těšit na další cestu.

Po nastartování tlačítkem o čtyřválci pod kapotou téměř nevíte. Je tichý a kultivovaný. Dokonce i ostřejší rozjezd neznamená zhoršenou akustickou pohodu v kabině. Projev motoru je mdlý a nevýrazný. To však platí pouze o základním jízdním režimu "Inteligent", kdy je největší zřetel brán na spotřebu paliva. Zlepšení se dočkáte po otočení ovladače do módu "Sport", ten jsem však příliš nevyužíval. Osobně mi nejvíce vyhovoval režim "Sport Sharp", který je ukázkou toho, jak má pohonná jednotka reagovat na stlačení plynového pedálu. V praxi většinou budete jezdit z 95% v režimu Inteligent a z 5% v režimu Sport Sharp, který budete využívat pro rychlé předjíždění.

Přenos výkonu na vozovku je ukázkový. Mezinápravový planetový diferenciál s elektronicky řízenou lamelovou spojkou rozděluje točivý moment v poměru 45:55 ve prospěch zadní nápravy. Samotná jízda je tak velmi jednoduchá a nevyžaduje po řidiče žádné velké nároky. Vykroužení oblouku je doslova hračkou. Stačí zatočit volantem a říznout zákrutu se stlačeným plynovým pedálem. Vůz se o všechno postará. Trefení apexu je proto hračkou. Neustále můžete zrychlovat a posouvat hranice své i vozu. Dokonce ani zatáčkovitá trať, kde se rychle střídají levá a pravá nedělají tomuto sedanu žádný problém. Přenos hmotnosti je rychlý a ukázkový. Při těchto manévrech překvapí náklony karoserie, ale o nic vážného nejde. Vůz drží zvolenou stopu ukázkově. Pokud řidiči nevyhovuje řazení automatické převodovky, může rychlostní stupně volit pádly za volantem. Reakce slušně řadící převodovky jsou tak ještě rychlejší. Dokonce i samotné řízení je díky hydraulickému posilovači (všechny ostatní verze Legacy mají elektrohydraulický posilovač) na dnešní dobu solidně komunikativní. Kotoučové brzdy s vnitřním chlazením na všech kolech odvádějí svou práci znamenitě a ani jednou jsem je nenachytal na švestkách.

(+) agilita a obratnost
(+) poskytovaný jízdní komfort

Závěr: Game Time

Subaru Legacy je rychlý rodinný sedan, který pobral dostatek prostoru, vysokou míru kultivovanosti za stále přiměřené peníze. Není tak zábavný jako předchozí generace (chybí ruční klasická ruční brzda), dokáže však v rámci současné produkce poskytnout dostatek zábavy a zároveň očekávaného komfortu. Pokud toužíte po velmi rychlém sedanu, neváhejte! Legacy 2.5 GT se díky přísné emisní normě EURO 5 nemusí příští rok vůbec prodávat. Za cenu mírně přesahující jeden milion korun je to v mých očích dobrá nabídka.

Rating
Brzdy
1
Design
2
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
1
Řazení
2
Řízení
2
Sedadla
1
Spotřeba
3
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.64
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Sedan
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4 730
Šířka (mm)
1 780
Výška (mm)
1 505
Rozvor (mm)
2 750
Rozchod kol vpředu (mm)
1 530
Rozchod kol vzadu (mm)
1 535
Světlá výška (mm)
150
Provozní hmotnost (kg)
1 617 - 1 633
Maximální hmotnost (kg)
2 070
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
5,5
Objem zavazadlového prostoru (l)
486
Motor
Typ
Zážehový přeplňovaný Boxer
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
2 457
Vrtání x zdvih (mm)
99.5 x 97.0
Kompresní poměr
8.4 : 1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
195 (265) / 5 600
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
350 / 2 400 - 5 200
Spotřeba
Město
14,9
Mimo město
8,1
Kombinovaná
10,6
CO2 (g/km)
250
Palivová soustava
Palivo
BA 95
Objem nádrže (l)
65
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
6,5
Max. rychlost (km/h)
245
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
5
Přenos hnací síly
Spojka
Kapalinový měnič
Pohon
AWD (VTD)
Řízení
Typ
Hřebenové s hydraulickým posilovačem
Zavěšení kol
Vpředu
McPherson
Vzadu
Double wishbone
Brzdy
Vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Vzadu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
225/45 R18 91W
Ráfky
18x7
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
680.000 (2.0i Trend)
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 070.000 (GT Sport)
Celková cena testovaného vozu (Kč)
1 070.000
Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Ráďa, 20.08.2010 12:39
Tak záleží jak vnímáš Subaru jako značku. Někdo v ní vidí modré WRX, kdežto já spíš Forestera. ...GT je fajn jasně, ale rychlost jako taková už mě tolik neláká. Vyzkoušel jsem si x-krát, ale přestalo mě to bavit. Jo 200+ po městě, fajn, ale co z toho? Akorát se nadřeš, auto dostane zabrat, počet nebezpečných situací roste....profit skoro žádný. Outback ne, to je auto na české cesty (klasické SUV zas nechci). Víc než adrenalin od GT mě osloví to, že na rozbitém železničním přejezdu nemusím zastavit nebo vystouplý kanál či betonka mě nerozhodí. A nabubřelý je LandCruiser 200 nebo Ford Excursion. Ty ano, Outback právě ne. To je malá, kapesní, štíhlá a úsporná laňka. S tím se jak s bagrem právě vůbec nejezdí. Designově byl starší Outback trochu hezčí, 100% souhlasím. Ale Subaru není Mercedes, zde se nových modelů není třeba bát. Naopak, držáky jsou i ty nové, tak proč do nich nejít
Ráďa, 20.08.2010 14:36
No to teda né, automat je automat
Reno, 21.08.2010 07:22
Je to přece jen pokrok. Předchozí subaru měly i čtyřstupňový automat, to byl teprve středověk.
Reno, 21.08.2010 22:31
Pod pojmem sportovní svezení nemyslím ani tak absolutní rychlost ani zrychlení, jako spíš to, že v zatáčkách necítíš náklony a přebytečnou hmotu...
Spinner, 04.09.2010 01:17
K Vašemu testu si dovolím několik upřesnění. SUBARU Legacy 2.5GT Sport jsem si koupil v květnu a mám s ním najeto již více, jak 16 tis. km. Jsem tedy přesvědčen, že mé postřehy jsou relevantní.
ad 1) Grafika LCD není v žádném případě příšerná! Příšerné jsou pouze mapy použité v navigaci. Předpokládám, že jste toto měl na mysli.
ad 2) Ovládání NAVI se může zdát pro někoho složitější, ale jen do chvíle, než si párkrát zadá vyhledávání nějaké trasy. Já jsem se naučil ovládat celý systém hlasem a jsem s ním NAPROSTO spokojen. Nevýhodou je to, že nelze ovládat v češtině.
ad 3) Svist od zrcátek a střechy (střešního okna?) je slyšitelný, až při vyšších rychlostech. Zde mám na mysli rychlosti nad 150 km/h. Nicméně, je to škoda, protože jinak by to byl naprosto tichý vůz, neboť motor není vůbec slyšet. Možná mohl být méně odhlučněn, protože pak se nedá v manuálním režimu řadit jinak, než podle otáčkoměru
ad 4) Spotřeba. Zde bych si dovolil s Vámi dlouho polemizovat. Pokud se Vám zdá spotřeba u takto silného vozu se stálým pohonem všech kol vysoká, je to dáno pravděpodobně tím, že jste neměl možnost se s tímto vozem dostatečně sžít. Já s ním jezdím dlouhodobě s průměrnou spotřebou 10,28 l/100 km. Když se podíváte na mou evidenci na webu spotreby.cz, zde je odkaz na mou evidenci: http://www.spotreby.cz/subaru-legacy-2-5-gt-sport-boxer-ej255-195-kw-265-hp-a4335/ zjistíte, že se s tímto vozem dá jezdit i se spotřebou 8,5 l/100 km!
ad 5) Design. Je možné, že se někomu může zdát, že design není ten pravý ořechový, ale za sebe a z vlastní zkušenosti můžu říci jediné a to, že to auto se lidem skutečně líbí. Na fotografiích možná nevypadá tak dobře, jako ve skutečnosti a když mu dáte čas, pak se do něj musíte zamilovat. A to věřím, že mi dáte určitě za pravdu.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů